OGŁOSZENIA


1 Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2018 roku

 

1.  Intencje mszalne.

2.  List Pasterski Biskupa Łowickiego na Wielki Post 2018 roku:Ku odnowie całym swym sercem (Jl 2, 12)”.

3.  W tygodniu, który minął - w sobotę, 17 lutego - zakończyłem tegoroczną Kolędę”. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za serdeczne przyjmowanie mnie, za okazywaną życzliwość, za troskliwe uwagi, za przywiezienie i odwiezienie mnie, za poczęstunek i za składane przy tej okazji ofiary z przeznaczeniem na parafialne inwestycje. Serdeczne Bóg zapłać!

4.  Zakończył się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcam wiernych do pokuty i modlitwy o trzeźwość oraz do składania i odnawiania na czas Wielkiego Postu przyrzeczeń trzeźwościowych.

5.  Zapowiadam, że Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach 25-26-27 lutego 2018 r. to jest od 2 niedzieli Wielkiego Postu oraz poniedziałek i wtorek. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne poprowadzi: O.  Robert Orłowski (pasjonista) z Warszawy.

6.  W tym roku prosiłbym o przygotowanie ciemnicy i grobu Pańskiego mieszkańców wioski: Stara Sucha.

7.  Można zgłaszać chorych i starszych, którzy z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcieliby skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjąć Komunię św. wielkanocną. Do chorych pojadę w sobotę - 24 marca 2018 r.

8.  Najbliższa niedziela - 25 lutego 2018 r. - 2 Niedziela Wielkiego Postu będzie Niedzielą Pomocy Kościołowi w Świecie. Od kilku lat II Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą „Ad Gentes”, jest dniem modlitwy, postu i solidarności, z misjonarzami. W tym roku, w nawiązaniu do tematu roku duszpasterskiego obchodzimy go pod hasłem „Uczniowie - misjonarze mocą Ducha Świętego”. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że pierwszym i najważniejszym misjonarzem jest Duch Święty, a misjonarze i ci, którzy z nimi jednoczą się w dziele misyjnym są Jego współpracownikami. Duch Święty wzbudza w Kościele powołania misyjne. Otwiera na potrzeby misji serca kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz wiernych świeckich. To on sprawia, że są gotowi wypełnić Chrystusowy mandat misyjny, porzucić rodzinne strony, swych bliskich i wspólnoty do których przynależą, i iść z Ewangelią do ludzi innych kultur, języków, obyczajów, w miejsca nieraz bardzo odległe. Duch Święty pobudza serca tych, którym misjonarze głoszą Ewangelię. Przysposabia je do jej przyjęcia. Dzięki Jego światłu i mocy liczni ludzie odkrywają piękno wiary i przyjmują Chrystusa za swego Zbawcę. Duch Święty działa również w tych, którzy nie wyjeżdżając na placówki misyjne, stają u boku misjonarzy z darem modlitwy, cierpienia ofiarowanego w ich intencjach oraz swymi darami serca. Duch Święty pobudza ochrzczonych i bierzmowanych do realizacji powołania misyjnego, będącego zobowiązaniem wynikającym z ich charakteru. Szczególnie w tym roku, upraszajmy u Ducha Świętego nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, by nie zabrakło siewców Ewangelii w świecie.

Ofiary zbierane do puszek w II Niedzielę Wielkiego Postu będą przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom poprzez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W II Niedzielę Wielkiego Postu hojnie wesprzyjmy ofiarami 2032 misjonarzy i ich posługę ewangelizacyjną, charytatywną, medyczną i edukacyjną. W ubiegłym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” dofinansowało 140 projektów zgłoszonych przez misjonarzy, dofinansowało budowę 5 studni głębinowych w Tanzanii oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam (Tanzania) oraz udzieliło pomocy finansowej licznym misjonarzom.

9.  W okresie Wielkiego Postu zachęcam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Pomagają one nam zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa.

10.  Droga Krzyżowa jest odprawiana w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17:30 oraz o godz. 19:00 (prowadzi: Odnowa w Duchu Świętym). Za odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

11.  Nabożeństwo Gorzkich Żali jest odprawiane w każdą niedzielę o godz. 17:30. Gorzkie Żale należą do tradycyjnych nabożeństw okresu Wielkiego Postu i są rozważaniem męki Pana Jezusa podjętej dla naszego zbawienia. Za udział w Gorzkich Żalach można we wszystkich kościołach w Polsce uzyskać raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

12.  W okresie Wielkiego Postu Caritas Polska zachęca do włączenia się w doroczną akcję charytatywną „Jałmużna Wielkopostna”. Caritas Diecezji Łowickiej w ramach akcji „Jałmużna Wielkopostna” przygotowała skarbonki, które są rozprowadzane wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach Diecezji Łowickiej, którzy uczestnicząc w tym dziele, rezygnują w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają zaoszczędzone pieniądze do skarbonek Caritas. Chodzi o rezygnację z konkretnych przyjemności i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na rzecz potrzebujących pomocy. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Po zakończeniu akcji zebrane fundusze wesprą charytatywne projekty realizowane przez Caritas w parafiach naszej diecezji.

13.  Zwracam się z uprzejmą prośbą o tradycyjną zbiórkę ofiar na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.

14.  Kolejne spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania odbędzie się dopiero w niedzielę - 4 marca 2018, po mszy św. o godz. 11:30.

15.  Przy wyjściach z kościoła ministranci rozprowadzają najnowszy numer „Gościa Niedzielnego” (20 egz. – 5,00 zł) oraz dla dzieci, najnowszy marcowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” (20 egz. – nowa, wyższa cena 5,00 zł). Zachęcam do czytania prasy katolickiej.


POGRZEB


·       We wtorek – 13 lutego 2018 roku – zmarł śp. Marek Pietruszka z Mizerki, przeżył lat 63. Pogrzeb odbył się w czwartek – 15 lutego 2018 r., godz. 14:00.

 

„Zdrowaś Maryjo...; Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...”


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Inwestycje parafialne (od września 2016 do DZIŚ):


·          Stan Kasy parafialnej na dzień 1 września 2016 roku tj. od objęcia przeze mnie parafii wynosił: ok. 5 500,00 zł.

·      Zakupiono do salonu: stół rozkładany (do 5 m.), 20 krzeseł i żyrandol (koszt ok. 5 500,00 zł);

·     Zakupiono: Meble kuchenne, 5 krzeseł do kancelarii i 10 krzeseł do salki katechetycznej;

·    W organistówce przeprowadzono generalny remont dawnej salki katechetycznej i zaadoptowano ją na Kaplicę przedpogrzebową (zamontowano nowe 4 okna, nowe metalowe drzwi, ułożono terakotę, wykonano katafalk, 2 stojaki pod wieńce i z odzysku od zaprzyjaźnionej parafii otrzymaliśmy 3 ławki do tymczasowego użytku, w przyszłości do wymiany). Plac przy wejściu do kaplicy wyłożono kostką brukową i zamontowano nową bramę wjazdową i 2 furtki prowadzące na teren przy organistówce;

·    Oczyszczono z rdzy, pomalowano i zabezpieczono przed korozją dach organistówki;

·     Zamontowano nowe, metalowe drzwi na organistówce oraz zadaszenie;

·       Wyremontowano i pomalowano furtkę przy organistówce;

·       Oczyszczono z rdzy i pomalowano dzwonnicę;

·       Wyremontowano stojak na rowery;

·       Mikrofon bezprzewodowy do kościoła;

·    Udrożniono kominy wentylacyjne z wyprowadzeniem ich ponad dach plebanii;

·     Oczyszczono z rdzy, zabezpieczono przez pomalowanie specjalną farbą dach stodoły na podwórku przy plebanii;

·       Pokryto papą połowę dachu na budynku gospodarczym z uzupełnieniem zniszczonych desek. Druga połowa dachu, od strony ulicy Nadrzecznej jest w dobrym stanie, musiała być jakiś czas temu remontowana;

·    Wyremontowano łazienkę w kościele, przy zakrystii (schowano rury w ścianę, położono glazurę, zamontowano dodatkowe, konieczne zawory);

·   Udrożnienie studzienki kanalizacyjnej - odprowadzającej deszczówkę - a znajdującej się przy furtce prowadzącej na teren przykościelny;

·     Udrożnienie studzienki kanalizacyjnej - odprowadzającej deszczówkę - a znajdującej się przy wjeździe na podwórko plebanii;

·   Remont centralnego ogrzewania na plebanii (wymiana większości starych żeliwnych kaloryferów, częściowa wymiana instalacji grzewczej, zamontowano przy kaloryferach głowice termostatyczne

·       Wygospodarowano i całkowicie wyremontowano oddzielne pomieszczenie na plebanii z przeznaczeniem na kancelarię, z oddzielnym wejściem. Oczekuję na wykonanie i montaż szafy na całą jedną ścianę, z przesuwanymi drzwiami, z przeznaczeniem na księgi metrykalne, dokumenty i archiwalia parafialne;

·     Od września ubiegłego roku przeprowadzono w zasadzie generalny remont wszystkich pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na parterze plebanii (połączony czasami z przebudową) a także korytarza z przebudową klatki schodowej prowadzącej na piętro i wejścia do kotłowni.

·     W ostatnim czasie rozpoczęliśmy malowanie i renowację wnętrza naszej świątyni;

  Szczegółowy kosztorys wykonanych prac podam w późniejszym terminie.